Studénečtí házenkáři opět zlatí

Studénečtí házenkáři opět zlatí

Poslední červnový víkend roku 2015 se zapíše zlatým písmem do historie studénecké národní házené. V průběhu pouhých 3 dní vybojovala naše mužstva na přeborech ČR dvě zlaté (mladší žáci a mladší žačky) a jednu stříbrnou medaili (dorostenci).

Asi nejdále zajížděli mladší žáci, kteří obhajovali mistrovský titul z loňského roku. Čekala na ně horká půda v západočeských Přešticích, jejichž domácí mužstvo se také řadilo k favoritům turnaje. O síle Přeštic svědčilo i to, že v průběhu letní soutěže vyřadili i obhájce zimního titulu halového mistrovství ČR 2015 Plzeň-Újezd. Studénečtí mladší žáci však nenechali nic náhodě. Po stříbru na zimním halovém přeboru a jednobrankové porážce právě s Plzní-Újezdem procházeli bez problémů celou jarní sezonou s cílem obhájit loňský titul. Avšak ani cesta k obhajobě nebyla jednoduchá. Po téměř osmihodinové cestě vlakem dorazili okolo desáté hodiny večerní do Přeštic a za necelých dvanáct hodin je čekalo první utkání právě s domácím mužstvem, označované všemi jako předčasné finále.

Průběh zápasu tomu nasvědčoval. Začátek utkání patřil Studénce, která se za bouřlivého povzbuzování svých fanoušků ujala vedení a postupně zvyšovala náskok až na 4:1. Soupeř se však nevzdal, využil drobných chyb našeho mužstva a nejen že vyrovnal, ale postupně se dostával do vedení. První poločas skončil vítězstvím Přeštic 8:9, a ani začátek druhého nevěstil pro naše házenkáře nic dobrého. Soupeř pomalu zvyšoval své vedení a 10 minut před koncem utkání vedl tříbrankovým rozdílem 10:13. Studénka se však nevzala. Brankář Filip Grosman doslova „uzamkl“ svou branku, obránci nedovolili soupeři rozvinout vážnější akci a útočníci pomalu stahovali nepříznivé skóre. Infarktový stav prožívali nejen trenéři, ale také diváci, kteří neváhali cestovat takovou dálku a mohutně svými hlasivkami hnali své hráče za prvními body.

Vítězství bylo na dosah, protože půl minuty před koncem utkání vedla Studénka 15:14. Závěrečný tlak soupeře a úspěšný trestný hod v posledních sekundách zápasu potvrdil vyrovnanost celého utkání a konečný výsledek 15:15. Střelcem zápasu byl studénecký útočník Karel Holaň, který z celkových patnácti branek vstřelil celých třináct. Od této chvíle všichni věděli, že pokud oba soupeři všechna utkání vyhrají, bude o celkovém vítězství rozhodovat rozdíl vstřelených a obdržených branek a turnaj bude napínavý do poslední minuty. Byla zde však i ostatní mužstva, která nebylo možno přehlížet. Nevyzpytatelný Litvínov, který naše mužstvo zle potrápil na zimním halovém turnaji, a východočeské Opatovice, které ve svém prvním zápase na tomto turnaji deklasovaly doslova rozdílem třídy jihomoravské Ostopovice. A právě Litvínov byl druhým naším soupeřem tohoto turnaje.

Ani nepříjemná a místy až tvrdá litvínovská obrana nezastavila studénecký nástup a poločas 7:2 nenechal nikoho na pochybách, že tuto překážku naši hráči překonají. Konečný výsledek 14:9 znamenal další dva body a do dalšího dne vstupovalo mužstvo Studénky se třemi body. V sobotu dopoledne čekaly na naše hráče Opatovice, které jako jediné dosud neztratily ani bod. Svým kvalitám nezůstaly nic dlužny. Začátek utkání se našemu mužstvu nepovedl. Útočníci neproměnili několik šancí, a i když obrana i brankář dělali, co mohli, soupeř pomalu, ale jistě zvyšoval své vedení až na 1:4, které se s větším či menším rozdílem udržoval. V tuto chvíli využili studénečtí trenéři svých zkušeností z podobných zápasů, vystřídali „starší“ útočníky, kterým se hra nedařila, a poslali na přeštický umělý trávník mladší generaci. Ti naplno využili nabízené šance a začali nepříjemný náskok kousek po kousku stahovat. Poločas 6:7 už nevypadal tak hrozivě. Hrozivěji však vypadaly přibývající mraky nad hlavami všech účastníků. To, co si naši hráči před turnajem nepřáli, však přišlo.

Déšť změnil umělou trávu v nevyzpytatelný povrch a také ovládání mokrého míče nebylo zrovna ideální. Ale i za těchto podmínek se studénecká lokomotiva začala zase rozjíždět do svých obrátek. Do nitky mokří hráči za podpory bubnů, trubek a hlasivek fanoušků, kterých po pátku zase trochu přibylo, začali pomalu obracet vývoj zápasu. A když obrana v čele s opět výborným brankářem povolila soupeři ve druhém poločase pouhé 4 branky a útočníci jich nastříleli osm, bylo jasné, že další dva body jsou ve Studénce. V tuto chvíli jsme nejtěžší soupeře měli za sebou. Turnaj však neskončil. Protože v sobotu odpoledne prohrály Opatovice i s domácími Přešticemi a naši házenkáři deklasovali středočeské Podlázky 26:8, bylo jasné, že pokud se nic nepředvídatelného nestane, rozhodne o budoucím mistru ČR opravdu každá branka. Na dálku tak mezi sebou bojovaly týmy Přeštic a Studénky. Fanoušci horečně počítali, kdo na tom bude poslední den lépe. Teoreticky na tom byly o 4 branky lépe Přeštice, které však v posledním zápase čekal poměrně silný Litvínov.

Studénka měla však vylosování výhodnější. Nejen že ve svém posledním utkání na ni čekaly papírově slabší Ostopovice, ale i to, že hrála úplně poslední zápas turnaje a věděla, jaký náskok je nutný k tomu, aby se stala mistrem ČR. Po utkání Přeštic s Litvínovem bylo vše jasné. Pokud Studénka porazí Ostopovice s rozdílem branek větším než jedenáct, poveze si domů zlaté medaile. Začátek vypadal slibně. Naši hráči vedli brzy 2:0 a 4:1 a nic nenasvědčovalo tomu, že by dosažení požadované výhry měl být problém. Avšak skóre narůstalo velmi pomalu. Domácí přeštičtí diváci a hráči přirozeně povzbuzovali soupeře, jehož snaha jim mohla přinést zlaté medaile. Ale rozhodovalo se na hřišti.

Několik výborných zákroků opět vynikajícího brankáře a vybojované míče obrany „přetavili“ útočníci v další, tentokrát už doslova zlaté branky. Minutu před koncem utkání už mohli fanoušci skandovat nejoblíbenější pokřik: „MISTŘI, MISTŘI!“ Závěrečný hvizd rozhodčího za stavu 22:7 pro Studénku zahájil vlnu nadšení mezi hráči, trenéry i fanoušky. Mladší žáci obhájili mistrovský titul a nenechali nikoho na pochybách, že i po odchodu některých loňských opor v čele s brankářem Jakubem Falharem jim titul patří právem. O kvalitě studéneckého mužstva svědčí i výsledky závěrečného vyhlášení:

Nejlepší družstvo: 1. místo – SK Studénka
Nejlepší brankář: 1. místo – Filip Grosman (SK Studénka)
Nejlepší obránce: 3. místo – Pavel Holaň (SK Studénka)
Nejlepší útočník: 1. místo – Karel Holaň (SK Studénka)
Nejlepší střelec: 1. místo – Karel Holaň (SK Studénka, 55 branek/5 zápasů)

Poděkování za vítězství a tři „infarktové“ zápasy patří nejen všem hráčům, ale i trenérům Milanu Mojžíšovi a Milanu Stillerovi, kteří od roku 2009 s družstvem mladších žáků pravidelně postupují na mistrovství ČR a dokázali získat již 4 tituly mistra ČR! Nesmím zapomenout ani na fanoušky, kteří se nezalekli daleké cesty na Plzeňsko a svými hlasivkami a dalšími zvukovými prostředky (bubny, trubky, řehtačky) vytvořili hráčům takřka domácí prostředí.

Cesta vlakem domů se zlatými medailemi na krku a obrovskými poháry v rukou, stejně jako bouřlivé přivítání všech

účastníků v neděli večer na studéneckém nádraží jen podtrhlo nádhernou atmosféru „zlatého házenkářského víkendu“.

Titul mistra ČR 2015 v kategorii mladších žáků získali:

Brankáři: Filip Grosman, Matěj Dostál, Kryštof Kolesár
Obránci: Pavel Holaň, Martin Škola, Filip Mojžíš, Josef Pavlík, Adam Holaň, Aleš Chytil
Útočníci: Karel Holaň, Tomáš Rýdl, Václav Pokorný, Jakub Holík, Michal Krupa, František Klos
Trenéři: Milan Mojžíš, Milan Stiller

Ing. Pavel Rýdl

Hlavním sponzorem webové verze pro Září 2015:inzerce

Další článek:
Předchozí článek: