Trosečnický tábor Bílých hadů

Trosečnický tábor Bílých hadů

Skautský tábor – dva týdny zábavy a dobrodružství, her i práce, vůně lesa a třpytu hvězd, čas spoléhání se na vlastní síly a na pomoc kamarádů. Zkrátka nepřetržitá řada malých i velkých zážitků; vyvrcholení celoroční oddílové činnosti, na které se těšíme dlouho dopředu.

Pro letošní rok jsme se utábořili v srdci hlubokých bukových lesů na Chřibech. Překrásná krajina lákala k nejrůznějším výpravám do okolí, ať už na blízkou kamennou rozhlednu, skály, zříceninu Cimburk, nebo na hrad Buchlov, kde zrovna probíhaly kovářské slavnosti, takže jsme si mohli zasoutěžit v hodu kovadlinou.

Při velké táborové hře jsme se stali trosečníky na pustém ostrově, což od nás vyžadovalo jak nejrůznější zálesácké dovednosti potřebné pro přežití, tak i schopnost táhnout za jeden provaz, rozdělit si práci a dodržovat dohodnutá pravidla. A tak jsme například rozdělávali oheň pomocí lupy, stopovali jídlo ke svačině, vařili čaje z léčivých rostlin, vymýšleli táborový řád, připravovali překvapení pro ostatní nebo po celou noc udržovali strážní oheň. Ze všeho nejlepší však byl „den trosečníků“, kdy se vedení stáhlo do role pozorovatelů a program i provoz tábora byl v rukou samotných členů. A všechno ten den klapalo nad očekávání dobře.

Nezbytnou součástí programu jsou stále populární zdravotnicko-záchranářské hry. Starší členové se úspěšně vypořádali s autonehodou, úrazem elektřinou či úžehem, mladší si zase měli poradit nejen s popáleninou či rozbitým kolenem, ale i s rizikovými lidmi – spolužákem nabízejícím cigarety počínaje a příliš ochotným řidičem konče.

Vyráběli jsme indiánské sandály, barvili táborová trička, pletli náramky, malovali na sklo, pekli cukroví podle receptu Magdaleny Dobromily Rettigové. Starší polovina oddílu si užila adrenalin při horolezení na Buchlovském kameni. Zkoušeli jsme si sestavit svůj rozpočet, v němž jsme plánovali, jak během tábora naložíme se svým kapesným. Vyřádili jsme se při hraní divadla, bojovali jsme s obry, závodili o březovou medaili, putovali za pokladem. Oblibu si získalo pravidelné podvečerní čtení a zpívání na louce. Nechyběla zkouška otužilců, přírodovědná stezka, napínavá noční hra. U slavnostního táborového ohně několik členů složilo skautský slib, v němž se zavázalo ke snaze žít čestně a pomáhat druhým. A o řadě dalších zážitků se nedá vyprávět, ty se musejí zažít…

To všechno by nešlo bez práce, do níž se úměrně věku zapojují všichni táborníci – nakupování potravin, řezání dříví, vaření, uklízení kuchyně. Každý rok se tak všichni v bezpečném a přátelském prostředí naučíme něco nového – překonávat své slabosti, nevzdávat se, pracovat nejen pro sebe, ale pro dobro všech.

Další tábor je až za dlouho, ale nový rok, ve kterém se rozhodně nebudeme nudit, zahajujeme v sobotu 5. září…

Zuzana Nováková

Hlavním sponzorem webové verze pro Září 2015:inzerce

Další článek:
Předchozí článek: