Učit se německy – užít si Vídeň

Učit se německy – užít si Vídeň

Na jaře tohoto roku byla základním a středním školám určena výzva č. 56 – Operační program Vzdělávání pro konkurenceschopnost. MŠMT ČR finančně podpořilo projekt Moderní škola II  reg. č. CZ.1.07/1.1.00/56.0058, jehož realizátorem je SŠEP Studénka, o. p. s. Součástí tohoto projektu byl mimo jiné zahraniční jazykový kurz pro učitele s cílem zlepšit jazykové kompetence pedagogů. Protože vyučuji cizím jazykům, tato nabídka mne oslovila. Bezprostřední komunikace s rodilými mluvčími a pobyt v cizojazyčném prostředí je nejen pro učitele, ale všechny, kteří si chtějí své jazykové znalosti zdokonalovat, skvělou příležitostí.

V polovině srpna jsem díky kvalitní organizaci jazykové školy, která můj pobyt zajišťovala, odjela na tři týdny do Vídně. Po tuto dobu jsem v  tamější jazykové škole ActiLingua Academy absolvovala intenzivní kurz německého jazyka – denně probíhaly dvě hodiny výuky gramatiky a dvě hodiny konverzace. Náplní práce v 8 až 10členných skupinách byla komunikace na všeobecná i aktuální témata, diskuze a prezentace. Samozřejmostí pro účastníky kurzu byly pravidelné domácí úkoly a průběžné testy. Výuka probíhala vždy v přátelské a vstřícné atmosféře.

Pro rozvoj jazykového porozumění představovalo velký přínos i národnostní složení účastníků. V průběhu výuky jsem se seznámila s lidmi jak z evropských zemí (Španělska, Itálie, Švýcarska, Slovenska, Rumunska, Ukrajiny, Ruska), tak i ze vzdálenějších končin (Egypta, Burkina Faso či Brazílie). Obohacením pro mě byly zajímavé informace o daných zemích a nové kontakty s velmi inteligentními lidmi.

Kromě povinností nás čekaly ale i zábava a různé kulturní zážitky. Tyto krásné chvíle mi bude připomínat množství fotografií a materiálů, které jsem si domů přivezla.

Při svých každodenních procházkách městem jsem poznávala Vídeň historickou i současnou, multikulturní, uměleckou, hudební i tu císařskou či venkovskou. Pokud strávíte ve Vídni delší dobu, stanete se pak na čas její součástí. Zažijete atmosféru této metropole nejen jako turista, ale pocítíte i tep jejího všedního života.

Být ve Vídni a neochutnat proslulý Wiener Schnitzel, Sacher-Torte, Apfelstrudel či jiné speciality rakouské, potažmo vídeňské kuchyně?

Krátce řečeno – mohu jen vřele doporučit. Stejně jako využít každou šanci, která vám rozšíří obzory a posune vás dále ve vašich jazykových schopnostech a znalostech. Dnes totiž více než dříve platí ono staré známé a prověřené: „Kolik jazyků umíš, tolikrát jsi člověkem.“

Mgr. Marcela Bittnerová

Chcete tu mít svou reklamu? Kontaktujte nás.

Další článek:
Předchozí článek: