DEN NARUBY V ZŠ T. G MASARYKA

DEN NARUBY V ZŠ T. G MASARYKA

Úterý 22.12.2015. Dva dny před vánočními svátky, poslední školní den před vánočními prázdninami. Asi každý chápe, že žáci i učitelé už jsou myšlenkami u štědrovečerní večeře, dárků od Ježíška nebo televizních obrazovek. Ale protože škola je povinná a všichni do ní musí, rozhodl se školní parlament ZŠ T. G. Masaryka změnit tento den z trápení na zábavu. Návrh zněl —učit se budeme, ale jen co chceme a s kým chceme! A tak vznikl Den naruby. Mezi žáky se našlo 16 dvojic odvážlivců, kteří se rozhodli vyzkoušet učitelské řemeslo. Vybrali si téma a připravili hodinu, kterou sami odučili. Vznikl rozvrh, do kterého se žáci od 5. do 9. třídy zapisovali tak, aby každý mohl navštívit 5 různých hodin. Nabídka byla velmi pestrá.

 

V šesti učebnách jste mohli zhlédnout prezentace o Vánocích v různých zemích, o nebezpečí drog a užívání návykových látek nebo o pavoucích, kteří žijí kolem nás. Kdo má rád historii, mohl nahlédnout do třídy, kde probíhala bitva u Stalingradu nebo se proháněly tanky z 2. světové války. Milovníci sportu si rozšířili znalosti o současném fotbale a pak se „trošku“ unavili na zumbě nebo při kruhovém tréninku. Kdo má rád klidnější aktivity, mohl strávit hodiny v učebně výtvarné výchovy. Plně obsazená byla i nová třída fyziky a chemie, kde probíhaly pokusy s otevřeným ohněm nebo obyčejným nafukovacím balonkem. Nezapomněli jsme ani na „PC maniaky“, kteří mohli navštívit prezentaci o Lolku. Zklamaní byli jen ti, kteří se zapsali na Progaming, který však musel být kvůli nemoci obou „učitelů“ zrušen a nahrazen jinou hodinou. Ale i tak to ve škole běžně chodí. A jak to dopadlo? Spokojenost byla na obou stranách. „Jednodenní“ učitelé si vyzkoušeli, jaké je to zvládnout plnou třídu žáků, a po skončení vyučování si spokojeně oddechli, možná i setřeli pot. A žáci? Těm chutnal bramborový řízek se smaženou rybou možná trochu víc už proto, že něco bylo jinak.

 

A na závěr pár reakcí našich žáků…

Karolína: „Líbilo se mi to, protože hodina byla zábavná a poučná.“

Vanessa: „Doporučila bych chemické pokusy, protože jsem si zkusila nové věci.“

Marie hodnotila celý den na 90 %, nejvíce se jí líbila bitva u Stalingradu, protože „to bylo zajímavé a dobře připravené.“

 

Mgr. Marcela Svatošová

učitelka ZŠ T. G. Masaryka

Další článek:
Předchozí článek: