„MONOLOGY VAGÍNY“

„MONOLOGY VAGÍNY“

„Světové divadelní představení“ bude hostit Dělnický dům. Tentokráte se můžete těšit na hru napsanou na motivy světoznámé knihy Eve Ensler „Monology vagíny“, které pro zdejší prkna, co znamenají svět, zrežírovala Irena Žantovská a přeložila Dáša Bláhová. Inscenaci ztvární Intimní Divadlo Dáši Bláhové, v hlavních rolích se představí Dáša Bláhová, Jitka Asterová a Michaela Sajlerová. Tuto okouzlující, zábavnou a místy nesnesitelně dojemnou hru budete moci zhlédnout v pátek 22.04.2016 od 17:00.

 

Inscenace očima režisérky:

„Monology, které diváci uslyší, jsou zhutněnými, víceméně doslovně ze života opsanými soukromými dějinami žen. Různých žen typově, sociálně, povahově, žen s různými osudy a s různou schopností osudu čelit. Některé z příběhů jsou na první pohled banální, jiné tančí na vratkém laně nad propastí citového kýče. Jiné zase přicházejí jakoby z onoho světa násilí, brutality, sprostoty, bezcitnosti, světa, kde lidský život obecně má pramalou cenu, ale ženský život skoro žádnou. Oba póly patří k sobě jako noc a den, setkávají se v nekonečné a bezedné vagíně vesmíru jako útočišti, poslední vidině naděje pro tonoucí a bludné.

 

A přitom to není feministický nářek, ani intelektuální cvičení pro pátý semestr katedry komunikace. Být militantní feministkou znamená mít svého nepřítele, maskulinního netvora, proti němuž je třeba bojovat. Ale podle mně je to boj bez smyslu, protože je to boj s nedílnou polovinou ženy. A žena to ví. Ví to její vagína.

 

Snažila jsem se toto publicistické drama inscenovat pravdivě. O víc si text sám ani neříká. A má-li být zpovídání z osudů pravdivé, není jen dramatické, truchlivé, bezvýchodné, ač zvenčí to mnohdy tak vypadá, ale je i groteskní, plné paradoxů, přirozeně hledající odlehčení v humoru, jakkoli černém, protože bez něj by té pravdy bylo půl. A nadto by byla jaksi k nepřežití.“

Cena vstupného je 180 Kč. Vstupenky budou v předprodeji od 01.03.2016, a to na obvyklých předprodejních místech nebo prostřednictvím webových stránek www.sak-studenka.cz a systému odbav.to.

 

A ač to dle názvu nevypadá, z vlastní zkušenosti mohu říci, že tato inscenace není učena pouze ženám. Takže klidně vezměte svou drahou polovičku s sebou. Pokud něco stojí za zhlédnutí, tak je to právě tato inscenace.

 

Nikola Horňáková
koordinační, projektový a programový pracovník

Hlavním sponzorem webové verze zpravodaje pro Březen 2016:

Shaolin 2016

Další článek:
Předchozí článek: