PŘEDNÁŠKA „LEGIONÁŘI, LEGIOVLAK A STUDÉNKA”

PŘEDNÁŠKA „LEGIONÁŘI, LEGIOVLAK A STUDÉNKA”

Zajímá Vás válečná historie, dějiny našeho města nebo vlaková technika? Chcete vědět, co všechno má společného Československá obec legionářská a vagonka ve Studénce? Pak právě pro Vás je určena přednáška Legiovlak a Studénka, kterou připravila na 12.10.2016 knihovna ve spolupráci s Vagonářským muzeem.

O vztahu legionářů a Studénky netřeba dlouho debatovat. Skutečnost, že ze Studénky pocházelo několik legionářů nebo že na novém zámku v letech 1919—fungovala Obchodní škola československých legionářů a invalidů, je velmi dobře známá. Ostatně před zámkem se nachází pomník legionářům. Vlaky a vagony ke Studénce také neodmyslitelně patří, ale co vznikne, když se obě tyto věci spojí? Legiovlak!

Legiovlak je projekt Československé obce legionářské a klade si za cíl vytvořit repliku původního ruského vlaku, kterým naši legionáři po Sibiři cestovali. Od roku 2014 vlak pravidelně křižuje nádraží velkých českých měst. Ve vlaku uvidíme speciálně upravené vagony s dobovým vybavením a výzdobou. Vlak se skládá mimo jiné z vozů polní pošty, těplušky, ubytovacích vagonů, obrněných vozů a dalších. Návštěvníci tak mohou při návštěvě na vlastní kůži pocítit atmosféru vlaku a nahlédnout do nelehkého života legionářů na Rusi.

Na naše studénecké nádraží sice vlak nezavítá, ale dne 12.10.2016 od 17:00 na zámku v obřadní síni přivítáme zástupce projektu Legiovlak a jednoho z jeho lektorů, pana Gala, který nám vlak, jeho vznik, budování a výbavu přiblíží. Dozvíte se také o legionářské historii a životě ve vlaku. U příležitosti přednášky bude mimořádně otevřeno Vagonářské muzeum až do večerních hodin, takže je případní zájemci budou moct navštívit také po skončení přednášky. Vstup na přednášku je zdarma.

Těšíme se na Vaši návštěvu!

Mgr. Zuzana Brožová

Další článek:
Předchozí článek: