VÍTEJ ZLATÝ HATTRICKU…

VÍTEJ ZLATÝ HATTRICKU…

(Robert Záruba na světovém šampionátu r. 2001, kdy Češi usedli potřetí v řadě na světový hokejový trůn)
…ANEB MLADŠÍ ŽÁCI STUDÉNKY V NÁRODNÍ HÁZENÉ OPĚT ZLATÍ

Málokterému sportovci se podaří ve své kariéře získat „zlatý hattrick“, tj. získání nejvyššího titulu ve třech letech za sebou. Ještě obtížnější je to u trenérů, kteří hráče k těmto příčkám dovedou. Od června letošního roku se tímto úspěchem mohou pyšnit i dva trenéři ze Studénky, kteří 3x za sebou v letech 2014 až 2016 přivedli mužstvo mladších žáků v národní házené k příčkám nejvyšším.

Vše začalo v červnu r. 2014 na MČR mladších žáků ve Studénce. Fanoušci národní házené si určitě pamatují na nervy drásající první utkání s Krčínem, kdy studénečtí házenkáři heroickým výkonem obrátili nepříjemný stav a dovedli zápas k vítěznému konci. V dalších utkáních jen potvrdili svou sílu a bez ztráty bodu vybojovali před domácími fanoušky první místo v tomto turnaji.
O rok později zajížděli studénečtí mladší žáci do západočeských Přeštic. Dlouhá cesta a relativně neznámý povrch hřiště vyvedl házenkáře v úvodních zápasech trochu z rytmu, ale v rozhodujícím utkání s domácími Přešticemi vybojovali cennou remízu. V závěrečném utkání celého turnaje, kdy o vítězi rozhodovalo celkové skóre, nenechali nic náhodě a vysokým vítězstvím nad Ostopovicemi obhájili mistrovský titul z minulé sezony.

Letošní sezona však nebyla tak jednoduchá. Z mužstva odešlo do vyšší kategorie několik opor a jejich roli museli převzít ti mladší. Oblastní soutěž prošli házenkáři bez ztráty bodu, avšak na zimním mistrovství ČR v Chomutově se museli sklonit před svými soupeři a obsadili „jen“ 3. místo. I když zimní turnaj není tím pravým vrcholem celé sezony, měli všichni společný cíl: udělat vše pro dosažení vítězného hattricku na mistrovství ČR, které se tentokrát konalo v severočeském Žatci. Domácí mužstvo společně s plzeňským Božkovem patřilo k velkým favoritům turnaje. Právě tyto dva celky odsunuly studénecké házenkáře na zimním MČR na bronzovou příčku. Takže bylo co vracet…

Cesta do Žatce proběhla bez problémů, takže po nezbytném ubytování a prvním přenocování mohl turnaj začít. První soupeř NH Řevnice měl být relativně papírově slabším protivníkem. Avšak studénečtí házenkáři jako by si vzpomněli na tradiční pomalé „rozjezdy“ z předchozích turnajů a nedokázali svých nesporných předností využít. Po polovině hry vedli 9:6, ale po výpadku v druhém poločase byl stav 2 minuty před koncem utkání 12:14 v neprospěch Studénky. Pouhých 5 sekund před samotným závěrem se však
17
ČLÁNKY ČTENÁŘŮ
podařilo vyrovnat na konečných 14:14 a hráči byli nakonec rádi i za nerozhodný výsledek. Remíza s tímto soupeřem byla nečekaná, a zároveň i nepříjemná, protože v podobných turnajích je každý bod velmi důležitý. V pořadí druhé utkání s papírově slabším Humpolcem proběhlo už podle představ trenérů a fanoušků a výsledek 21:14 znamenal první plný bodový zisk v tomto turnaji.

Druhý hrací den se pravidelně setkávají favorité podobných turnajů a nejinak tomu bylo i tentokrát. Mladší žáky Studénky tentokrát čekal soupeř z nejsilnějších —TJ Božkov Plzeň. Naši hráči chtěli odčinit porážku s tímto soupeřem ze zimního turnaje, ale nebylo to jednoduché. Soupeř se nevzdával a brankový stav 7:7 v poločase svědčil o vyrovnanosti tohoto utkání. V tomto okamžiku se však projevila kvalita studéneckých házenkářů. Podařilo se jim soupeři odskočit a mírný náskok si udrželi až do konce utkání. Vítězství nad Božkovem se rodilo velmi těžce, avšak hráči Studénky projevili svou taktickou vyzrálost a pokyny trenérů splnili do puntíku. Konečný výsledek 14:11 nad tímto silným soupeřem potvrdil, že ještě zdaleka není nic ztraceno a zlaté medaile zase nevisí tak vysoko.

Výsledky ostatních zápasů však celý turnaj zdramatizovaly. Všichni tři favorité (Žatec, Božkov, Studénka) utrpěli v dosavadním průběhu turnaje nějakou bodovou ztrátu, takže se muselo hrát opravdu do poslední minuty. Když v sobotu odpoledne porazila Studénka východočeský Krčín 19:12 a ostatní favorité také plně bodovali, bylo pořadí před posledními nedělními zápasy následující: 1. Studénka 7 bodů, 2. Plzeň-Božkov 6 bodů, 3. Žatec 6 bodů.I když na tom byli studénečtí relativně nejlépe, mohli obsadit zlatou, ale také bronzovou příčku. Vše záleželo už jen na nich.V prvním nedělním utkání zvítězil Božkov nad Krčínem, čímž si zajistil minimálně stříbrné medaile. Poslední utkání celého turnaje Studénka—Žatec bylo pravým finále. Našim házenkářům stačila pro obhájení mistrovského titulu remíza, avšak v případě porážky by získali „jen“ bronzové medaile. Průběh utkání byl velmi vyrovnaný. Domácí publikum hnalo žatecké dopředu, ale ani studénečtí fanoušci se nenechali zahanbit. V poločase vedla Studénka 10:9, avšak větší náskok si nevytvořila. Po „infarktovém“ závěru svítil na výsledkové tabuli výsledek 17:17, který potvrdil, že titul obhájili potřetí za sebou mladší žáci SK Studénka a zároveň získali i zlatý hattrick. Utkání s Žatcem bylo opravdu vyvrcholením turnaje. Na hráčích byla vidět únava z velkého horka, které celý třídenní turnaj doprovázelo, ale zároveň obrovské odhodlání získat zlaté medaile.

Radost všech hráčů, trenérů a fanoušků, kteří cestovali s mužstvem bezmála přes celou republiku, byla opravdu obrovská. Vždyť získat tři tituly mistra ČR za sebou se v kategorii mladších žáků v historii národní házené snad nikomu nepodařilo. Třešničkou na dortu tohoto turnaje bylo ještě 2. místo v kategorii nejlepší obránce, které obsadil studénecký Matěj Dostál. Stejné umístění dosáhl také Jakub Holík v kategorii nejlepší střelec.

Na úspěchu se podíleli tito hráči:
Brankáři: Filip Grosman, Kryštof Kolesár, Vojtěch Kalus
Obránci: Filip Mojžíš, Matěj Dostál, Aleš Chytil, Maxim Nábělek, Viktor Večerka, Daniel Bortl
Útočníci: Jakub Holík, Michal Krupa, Václav Pokorný, František Klos, Daniel Tomášek, Adam Grosman, Marek Nový, Adam Stiller
O kvalitě trenérské dvojice svědčí i zajímavý fakt: Jejich svěřenci, kteří přišli z házenkářské přípravky do mladších žáků v září r. 2012, doposud nepoznali v letní soutěži v kategorii mladších žáků jedinou porážku!!! Toto je také nesporná rarita asi nejen studénecké házené, která určitě bude pokračovat i v dalších letech.

Výsledky a úspěchy trenérů na mistrovství ČR v národní házené mladších žáků v posledních letech:
2009 Most 1. místo
2010 Ostopovice 2. místo
2011 Studénka 1. místo
2012 Žatec 5. místo
2013 Modřany 2. místo
2014 Studénka 1. místo
2015 Přeštice 1. místo
2016 Žatec 1. místo

K tomu není třeba nic dodávat…
Ing. Pavel Rýdl

P. S. Pokud by někdo i po přečtení těchto řádků nevěděl, o které trenéry se jedná, tak na závěr uvádím jejich jména: MILAN MOJŽÍŠ, MILAN STILLER

Další článek:
Předchozí článek: